Kraty koszowe

Zastosowanie ręcznych krat koszowych

Ręczne kraty koszowe zwane również czasami koszokratami służą do zatrzymywania śmieci na wlocie do przepompowni. Wynika to z faktu, że oprócz typowych zawartości ścieków bytowo-gospodarczych, spływające do przepompowni medium niesie ze sobą przedmioty, które użytkownicy lekkomyślnie wrzucają do kanalizacji, a które mogą przyczyniać się do zapychania lub uszkadzania pomp i układu tłoczącego. Nierzadko, w kratach lądują butelki, kawałki drewna, kamienie, szmaty, mopy, druty itp.. Stosowanie krat w takich sytuacjach jest niezbędne.

Zalety i wady stosowania ręcznych krat do śmieci

Przepompownia z koszem
Przepompownia z kratą do wyłapywania śmieci
  • Największą zaletą ręcznych krat do śmieci jest niewątpliwie ochrona pomp, dzięki czemu wirnik i elementy mające kontakt z medium nie są narażone na uderzenia dużych kamieni, owijanie się materiałów włóknistych, czy blokowanie wlotu.
  • Kraty wyciągane ręcznie mają zazwyczaj małe rozmiary i nie wymagają dużego nakładu inwestycyjnego, jeżeli tylko wielkość zbiornika i usytuowanie napływu na to pozwala, nasza firma instaluje takie rozwiązania u klientów już w zbiornikach od 1500mmsrednicy wewnętrznej.
  • Ręczne kraty koszowe produkowane przez Metalchem-Warszawa S.A. są wyciągane po dwóch prowadnicach, co pozwala łatwo podnosić je i opuszczać.
  • Otwierane dno umożliwia opróżnianie kosza bezpośrednio do pojemnika lub na taczkę, bez kłopotliwego przewracania/ odwracania kosza.
  • Przez wiele lat produkcji i zbierania doświadczeń, nasze kraty ewoluowały w zależności od potrzeb klientów, w tej chwili najczęściej stosujemy kraty wykonane ze stalowej blachy nierdzewnej 304, wycinanej laserem, odpowiednio giętej i spawanej. Dzięki temu uzyskujemy pożądane kształty i parametry krat.
  • W zależności od potrzeb klienta jesteśmy w stanie dostosować wielkość oczek kraty, tak by wyłapywała najbardziej kłopotliwe zawartości ścieków.
  • Kraty ręczne zazwyczaj wyciągane są przy pomocy żurawików z ręczną wciągarką, a dzięki niewielkiemu ciężarowi nie wymagają specjalnych pozwoleń UDT.

Wadami ręcznych krat koszowych są ich ograniczona pojemność i konieczność obsługi (wyciągania i opróżniania) z częstotliwością odpowiednią dla czasu ich zapełniania się, u jednych trwa to miesiąc u innych 2-3 dni. Wszystko uzależnione jest od „kultury ścieków”.

Kraty ręczne czy automatyczne

Czy ręczne koszokraty mogą być alternatywą do ręcznych krat koszowych – otóż zdecydowanie nie. Ręczne kraty koszowe przeznaczone są do ochrony pomp i układu tłocznego w przepompowni a nie do całkowitego mechanicznego oczyszczania ścieków. Kraty ręczne i kraty automatyczne są przeznaczone do zupełnie innych zadań i nie powinno się ich stosować zamiennie. Kraty ręczne wymagają stałego nadzoru eksploatatora i częstego podejmowania jego działań, dlatego powinny być stosowane tylko i wyłącznie w miejscach, gdzie śmieci jest wyjątkowo dużo lub parametry układu tłoczącego są bardzo wrażliwe na zatykanie (np. małe przeloty pomp lub średnice rurociągów np. Dn50-Dn80).

Kraty automatyczne stosuje się na dużych przepompowniach głównych, na lub bezpośrednio przed oczyszczalniami ścieków, tam wtedy spełniają one rolę mechanicznego oczyszczania ścieków i pracując w trybie automatycznym nie wymagając stałej obsługi ze strony użytkownika.